ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεσηVerification

Μοιραστείτε | 

Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Le Poulet
Pleurotus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 160
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Κυρ Απρ 07 2013, 19:58

Όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bolzony
Deinococcus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2013
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Πεμ Απρ 18 2013, 16:13

Δε μ' αρέσει το χρώμα του φόντου, είναι πολύ μουντό σαν τους τοίχους μας και κουράζει τα μάτια. Ελπίζω να συνέβαλα κάπως.

<<Ο επιστήμονας δε μελετά τη φύση επειδή αυτό είναι χρήσιμο...τη μελετά επειδή αυτό τον ευχαριστεί...και τον ευχαριστεί επειδή η φύση είναι όμορφη...αν η φύση δεν ήταν όμορφη, δεν θα άξιζε τον κόπο να την γνωρίσουμε...και αν δεν άξιζε τον κόπο να την γνωρίσουμε, τότε δεν θα άξιζε να ζούμε...>>...[...]

Henri Poinkare
Dorian
Euglena sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 48

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Πεμ Απρ 18 2013, 16:15

Nα βάψεις τους τοίχους.

bolzony
Deinococcus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2013
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Πεμ Απρ 18 2013, 16:18

Επίσης το like-dislike πιστεύω μόνο κακό θα κάνει (εν τέλει), όπως έχω διαπιστώσει από άλλα φόρα. Έχω δει να σφάζονται, να φτιάχνουν δεύτερους λογαριασμούς κτλ μόνο και μόνο για να ανεβούν τα likes.

<<Ο επιστήμονας δε μελετά τη φύση επειδή αυτό είναι χρήσιμο...τη μελετά επειδή αυτό τον ευχαριστεί...και τον ευχαριστεί επειδή η φύση είναι όμορφη...αν η φύση δεν ήταν όμορφη, δεν θα άξιζε τον κόπο να την γνωρίσουμε...και αν δεν άξιζε τον κόπο να την γνωρίσουμε, τότε δεν θα άξιζε να ζούμε...>>...[...]

Henri Poinkare
Biomen
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Πεμ Απρ 18 2013, 16:56

Ευχαριστούμε Bolzony για τις ιδεές σου, θα τις λάβουμε σοβαρά υπόψιν Razz
http://biologiko.forumgreek.com
pomodorio
Chloroflexus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 14/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Παρ Απρ 19 2013, 18:12

Προς admins και moderators αυτού του forum.Παρατήρησα ότι σε κάποια θέματα όπως πχ αναλυτικής έλειπαν ημερομηνίες κατά τη μεταφορά τους ή είχαν μεταφερθεί λάθος.Επειδή θεωρώ πως είναι σημαντικό να αναγράφονται οι σωστές ημερομηνίες,ξανά μετέφερα ήδη υπάρχοντα θέματα με τις ημερομηνίες τους καθώς και προσέθεσα κάποια πράγματα που θεωρούσα ότι έπρεπε να σωθούν.Αν κάποιος χειριστής έχει όρεξη να τα σουλουπώσει ας το κάνει.Εγώ απλώς αναφέρω τη συνέργειά μου στα θέματα...Απλώς προσοχή μη μου σβήσετε τις νέες ημερομηνίες,γιατί σκοπός είναι να χρησιμοποιηθεί το νέο φόρουμ ως τράπεζα θεμάτων και όχι να τα κατεβάσουμε μόνο όποιος θέλει στον υπολογιστή του.Γι΄'αυτό και αν εντοπίσω και σε άλλα θέματα κάποιο παρόμοιο μπλέξιμο θα επαναλάβω την προσθήκη τους.So respect και πριν σβήσετε ψάχτε το....

Jack
Gorilla gorilla

Αριθμός μηνυμάτων : 500
Ημερομηνία εγγραφής : 24/03/2013
Τόπος : ΣΘΕ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Παρ Απρ 19 2013, 20:34

Μπράβο pomodorio cheers
Τα έφτιαξα τα θέματα της αναλυτικής, απλά άλλη φορά γράψε τη παρατήρηση σου και το φτιάχνουμε εμείς (διότι μπορούμε να κάνουμε κατευθείαν edit).
Keep up the good work

Chloroflexus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 14/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Απρ 20 2013, 03:09

Μου είναι πιο εύκολο να κάνω αντιγραφή-επικολληση παρα να σας γράψω την παραπομπη΄....

Επίσης έχω ξεθεωθεί να κανω copy ότι μου χρειαζόταν από συζητήσεις στα μαθήματα που με ενδιαφέρουν...!Δεν ήτο πιο εύκολο να έχουν διασωθεί κάπου όλα τα του προηγούμενου φόρουμ?Ι΄σως να και να μην γινόταν,δε λέω,αλλά ο καρπός μου διαμαρτύρεταιι.....
joanna441989
Pinus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013
Τόπος : Μακριά από το ΕΚΠΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Απρ 20 2013, 11:09

Το πρόβλημα με τις συζητήσεις είναι ότι έχεις 20 σελίδες ψιλή κουβέντα και διάφορες ερωτήσεις, και μόνο 2-3 θέματα που είναι όντως χρήσιμα. Επειδή είναι τεράστιος όγκος, ό,τι νομίζετε ότι πρέπει να αντιγραφεί από εκεί ενημερώστε μας και θα το κανονίσουμε Smile

Gorilla gorilla

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Απρ 20 2013, 11:53

pomodorio έγραψε:
Μου είναι πιο εύκολο να κάνω αντιγραφή-επικολληση παρα να σας γράψω την παραπομπη΄....

Επίσης έχω ξεθεωθεί να κανω copy ότι μου χρειαζόταν από συζητήσεις στα μαθήματα που με ενδιαφέρουν...!Δεν ήτο πιο εύκολο να έχουν διασωθεί κάπου όλα τα του προηγούμενου φόρουμ?Ι΄σως να και να μην γινόταν,δε λέω,αλλά ο καρπός μου διαμαρτύρεταιι.....

Εμένα όμως μου είναι πιο εύκολο να κάνω αντιγραφή-επικόλληση, παρά να κάνω αντιγραφή-επικόλληση και να έχω να σβήνω και τα δικά σου.
Με αυτή τη λογική το λέω Neutral

Euglena sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 48

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Απρ 20 2013, 14:38

pomodorio έγραψε:

Yπάρχουν όλα στο παλιό forum. Δε γίνεται να μεταφερθούν τα πάντα. Μεταφέρθηκαν τα πιο καίρια που είναι τα θέματα των εξετάσεων. Τα παιδιά προσπάθησαν να στήσουν ένα forum από την αρχή όσο πιο γρήγορα γινόταν. Ας έχουμε λίγη κατανόηση και ας είμαστε ευγνώμονες. Smile Φιλικά πάντα. clown

red panda
Saccharomyces sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2013
Τόπος : Umi no mori

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Απρ 20 2013, 15:30

Λοιπόν, pomodorio, άκου πώς έχει το θέμα: Για να πάρεις όοοολες τις συζητήσεις ενός forum πρέπει ο server να έχει επιλογή να κάνεις backup copy όοολη τη database. Το forumup ΔΕΝ έχει τέτοια επιλογή δυστυχώς και πίστεψέ με το ψάξαμε πολύ. Όπως βλέπεις το παλιό forum είναι στα τελευταία του. Μέχρι την τελευταία εβδομάδα δεν μπορούσες να ποστάρεις και οι spammers κάνουν γλέντι. Αν καθόμασταν να κάνουμε copy paste όλες τις συζητήσεις αυτό εδώ το forum θα άνοιγε σε 1 χρόνο. Το άλλο θα είχε πέσει τελείως και θα χάνονταν όλα.
Είμαστε 5 άτομα, με δουλειές, διπλωματικές και δε συμμαζεύται και φτιάξαμε αυτό το forum όχι για να εξυπηρετήσουμε εμάς, αλλά αυτούς που θα έρθουν μετά από εμάς και προσπαθήσαμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Γι'αυτό όπως είπε και η Dorian λίγη ευγνωμοσύνη και κατανόηση δε βλάπτει.
Επίσης, όπως είπε και ο Jack είναι πιο εύκολο για όλους μας αν έχει κάποιος μια πρόταση να τη δημοσιεύει εδώ ώστε να επιληφθούμε εμείς του θέματος, παρά να τα διορθώνουμε μετά, όσα βρίσκουμε... Για να δουλέψει σωστά το forum θέλει λίγη καλή θέληση από όλους μας.

- Πρόκας Πάργιος (αυτόκλητος σωτήρας, μεσσίας, ερευνητής μέντιουμ) -
dexter913
Last Eukaryotic Common Ancestor

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Κυρ Ιουν 23 2013, 20:28

προτείνω να υπάρχει κάποιο στάνταρ μοτίβο αρχικού πόστ για το κάθε μάθημα..
πχ στο πολύ περίπου μια ΥΛΗ
από που προτείνεται να διαβάζουμε (καμιά φορά οι καθηγητές λένε σημειώσεις/βιβλίο/eclass)
μέσα σε σπόιλερ τα θέματα
ποιοί καθηγητές κάνουνε τι στο περίπου
πόσες ερωτήσεις βάζουν αν είναι στάνταρ αυτό
τι είδους θέματα (πολλαπλής/ανάπτυξης/σύντομης απάντησης/ασκήσεις κτλ)
και κάτω κάτω ιδιαιτερότητες του μαθήματος (πχ βιοχημείες δεν κρατιέται ο βαθμός για >2 εξετ)

και αυτό να τροφοδοτείται κάθε χρόνο από τους νέους φοιτητές που θα ποστάρουν αν αλλάζει κάτι και οι admin θα τροποποιούν το αρχικό ποστ..γενικά απαντήσεις σε στάνταρ ερωτήσεις (όπως αυτές παραπάνω) να βρίσκονται στο πρώτο ποστ..

θέλει μπόλικη δουλειά αλλά νομίζω θα βοηθήσει αρκετά και θα κάνει αρκετά πιο ελκυστικό το φόρουμ..(μπορώ να βοηθήσω αν θέλετε)

επίσης για τις ερωτήσεις σε κάθε μάθημα, το ένα topic για όλες τις ερωτήσεις, δημιουργεί λίγο, ένα χάος..τουλάχιστον στο παλιό φόρουμ..
αν υπάρχει η επιλογή για να δείχνει τα reply σε κλαδόγραμμα (Razz) και να εμφανίζει μόνο ερωτήσεις και από κάτω τις απαντήσεις θα ήταν καλύτερο να είναι default νομίζω ή τουλάχιστον να προτείνεται κάπου..το ένα τόπικ για ερώτηση προφανώς δημιουργεί διαφορετικό χάος..
Jack
Gorilla gorilla

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Κυρ Ιουν 23 2013, 20:41

Το "μέσα σε σπόιλερ τα θέματα", δεν το καταλαβαίνω. Το από που προτείνεται να διαβάζουμε αλλάζει κάθε έτος, και πρέπει να γίνονται καινούργιες ερωτήσεις-απαντήσεις κάθε φορά. Το ποιοι καθηγητές κάνουνε τι συνήθως φαίνεται στα θέματα, αν το γράψει αυτός που το γράφει. Το τι είδους θέματα, φαίνεται πάλι στα θέματα Razz
Ιδιαιτερότητες πάλι φαίνονται στις απορίες.

Το ένα τόπικ για όλες τις ερωτήσεις είναι ακριβώς όπως στο παλιό φόρουμ, αυτό για το κλαδόγραμμα που λες, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει...

Γενικά το φόρουμ θέλει συμμετοχή, πιστεύω πως είναι ήδη λειτουργικό.

Last Eukaryotic Common Ancestor

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Κυρ Ιουν 23 2013, 21:03

το μέσα σε σπόιλερ το είπα εφόσον ακολουθηθεί το μοτίβο, για να μην πιάνει 20 σελίδες το post.

γενικά το μοτίβο το πρότεινα γιατί όσο πιο δομημένα είναι τα δεδομένα που έχει το φόρουμ, τόσο πιο εύκολο θα ναι να βρει αυτό που θέλει ο μέσος βιολόγος. που νομίζω είναι ενα μείον του φόρουμ συγκριτικά με το φβ
σιγά μην κάτσει να ψάξει σε 40 σελίδες (στο παλιό φόρουμ) ή ακόμα και σε 40 ποστ (σε αυτό) τη στιγμή που μπορεί να ρωτήσει στο φβ και να ειδοποιηθεί άμεσα όταν θα πάρει απάντηση.

το κλαδόγραμμα το χα δει σε άλλο φόρουμ ως Threaded mode και στην ουσία διαφοροποιεί το σε ποιό post απαντάς(στο αρχικό η σε απάντηση ή σε απαντηση απάντησης) που εδώ δε το έχω δει σαν επιλογή.

τέσπα.εγώ μια ιδέα έριξα, εσείς κάνετε τα κουμάντα εδώ. Wink
Jack
Gorilla gorilla

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Κυρ Ιουν 23 2013, 21:31

Κατ'αρχάς, συμφωνώ ότι στο φόρουμ δεν θα έρθεις για να ψάξεις στοχευμένα μια απάντηση. Το θέμα είναι, ότι κατά το διάβασμα όλων των υπολοίπων που θα περάσουν από αυτή τη σχολή, θα μπορούν να βλέπουν όοοοοοοοοολες τις ερωτήσεις οι οποίες θα υπάρχουν εκεί, ώστε να βοηθώνται συνολικά στην ύλη, σε κάτι που μπορεί να είναι δύσκολο ή και δυσνόητο.
Δηλαδή οι ερωτήσεις λειτουργούν στο φόρουμ ως μία εναλλακτική πηγή "θεμάτων", που μπορεί να μην τα έχεις καταλάβει ή δεν τα είχες σκεφτεί πριν.

Tortula sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Ιουν 21 2014, 14:16

Στο κάτω μέρος της αρχικής σελίδας του forum γράφει:Αυτή τη στηγμή στο chat είναι ...διορθώστε σας παρακαλώ τη λέξη στιγμή.Επίσης και η λέξη γενέθλια είναι γραμμένη λανθασμένα(γενέθλεια).
Jack
Gorilla gorilla

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Ιουν 21 2014, 18:09

Δεν γίνεται να αλλάξουν, το έχω προσπαθήσει. Είναι η μετάφραση στα ελληνικά από το source code του forumgreek...

Prunus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Τρι Νοε 25 2014, 01:56

Κάτι πηγαίνει λάθος με την ώρα στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό. Αν θυμάμαι καλά μέσα στην εξεταστική ήταν ρυθμισμένη σωστά.... Διαχειριστές αν μπορείτε, ρίξτε ένα βλέφαρο.

Biophilia hypothesis, is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature and other forms of life. The term biophilia was used by German-born American psychoanalyst Erich Fromm in The Anatomy of Human Destructiveness (1973), which described biophilia as “the passionate love of life and of all that is alive.” The term was later used by American biologist Edward O. Wilson in his work Biophilia (1984), which proposed that the tendency of humans to focus on and to affiliate with nature and other life-forms has, in part, a genetic basis.
Ophiophagus hannah
Usnea sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 16/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Σαβ Δεκ 20 2014, 20:47

Ρε παιδιά προτείνω να αλλάξουμε την εικόνα στο πάνω μέρος της σελίδας

Ταιριάζει περισσότερο σε φόρουμ χημικού

Βάλτε κανένα DNA,  τοπίο,  ζωάκι και κανα φυτούλι να στανιάρουμε Very Happy Very Happy

+ υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ώρα
Jack
Gorilla gorilla

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Δευ Ιαν 05 2015, 21:03

Yes, I know, I know... Η εικόνα είναι πρόβλημα, καθώς και το "Φορουμ" που είναι σαν βλακεία. I'll do something about it eventually (αφού υπάρχει και λαϊκή επιθυμία Razz ).

Αυτό με την ώρα είναι πρόβλημα άφτιαχτο, προσπάθησα

Prunus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum   Δευ Φεβ 02 2015, 12:25

Λύση στο πρόβλημα της ώρας:

Προφίλ>Επιλογές>Ωρολογιακή ζώνη>Athens +2.00

Για καποιο λόγο είχε αλλαξει μόνο του (ήμουν κάπου στον Ειρηνικό Ωκεανό alien ), ενώ το είχα ρυθμίσει σωστά. Ίσως να παίζει το ίδιο και με άλλους, εξ'ου και το ομαδικό πρόβλημα.

Biophilia hypothesis, is the idea that humans possess an innate tendency to seek connections with nature and other forms of life. The term biophilia was used by German-born American psychoanalyst Erich Fromm in The Anatomy of Human Destructiveness (1973), which described biophilia as “the passionate love of life and of all that is alive.” The term was later used by American biologist Edward O. Wilson in his work Biophilia (1984), which proposed that the tendency of humans to focus on and to affiliate with nature and other life-forms has, in part, a genetic basis.

Ιδέες και προτάσεις σχετικά με το forum
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επίδαυρος - Πόρος, 17.01.2009
» ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΑΠ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ
» Η δικη μου ταπεινη ιστορια
» Προσοχή στους πορτοφολάδες...
» Ευτυχώς που δέν ήταν δραπανοκατσάβιδο...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Εξώ- σχολικά :: Σχετικά με το φόρουμ-
Μετάβαση σε: