ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεσηVerification

Μοιραστείτε | 

Πληροφορίες για τη σχολή

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sararnt
LUCA

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2017

ΔημοσίευσηΘέμα: Πληροφορίες για τη σχολή   Τρι Ιουλ 04 2017, 09:47

παιδια γεια σας! ειμαι η σαρα ειμαι 17 κ του χρονου δινω πανελληνιες και σκεφτομαι οτι θελω να μπω στο βιολογικο αθηνων. Πειτε μου λιγο την αποψη σας για τη σχολη γιατι παντου ακουω οτι το εκπα εχει μονο το ονομα κ οτι δν ειναι καλο. Γινεται δουλεια εκει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ophiophagus hannah
Aspergillus sp.

Αριθμός μηνυμάτων : 146
Ημερομηνία εγγραφής : 16/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για τη σχολή   Τετ Ιουλ 05 2017, 13:10

Αγαπητή Σάρα,

Το τμήμα είναι αρκετά απαιτητικό και η δουλειά - ειδικά σε σύγκριση με άλλα τμήματα - πάρα πολλή. Καταλαβαίνω πως όλοι οι φοιτητές θα έλεγαν κάτι τέτοιο για το τμήμα τους, παρ' όλα αυτά υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι τελείως αντικειμενικά:

τα πάρα πολλά εργαστήρια σε καθημερινή βάση (τα οποία είναι υποχρεωτικά),
οι πολλές εργασίες (ειδικά στα πρώτα έτη, κι αυτές υποχρεωτικές),
τα κάμποσα μαθήματα - τέρατα από πλευράς ύλης ή και απαιτήσεων και
ο σχετικά μειωμένος βαθμολογικός μέσος όρος του τμήματος σε σύγκριση με τα υπόλοιπα βιολογικά.

Πριν λοιπόν αποφασίσεις να μπεις στο βιολογικό της Αθήνας που , κατά την άποψή μου και βλέποντας τι γίνεται σε άλλα τμήματα, είναι ένα από τα πιο φορτωμένα και δύσκολα τμήματα στη χώρα, σιγουρέψου ότι το θες πολύ και ότι σου αρέσει πραγματικά η Βιολογία. Η δουλειά είναι πάρα πολλή και αν δεν είσαι αποφασισμένη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τα παρατήσεις.

Από του χρόνου αν όλα πάνε όπως υπολογίζονται θα ισχύσει νέο πρόγραμμα σπουδών στο τμήμα. Αν εφαρμοστεί όπως προβλέπεται τώρα, θα πρόκειται για μια light βερσιόν του τωρινού προγράμματος σπουδών - έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον. Δε ξέρω πώς αυτό θα επηρεάσει όλα όσα σου προανέφερα (τη δυσκολία της σχολής).

Επίσης λάβε υπ' όψιν σου ότι θα χρειαστεί να ασχοληθείς με πολλά αντικείμενα εκτός αυτών που μπορεί να σε προσελκύουν στο τμήμα (φαντάζομαι μοριακή και γενετική). Παρ' όλα αυτά αρκετοί φοιτητές βρίσκουν εν τέλει ενδιαφέροντα τα μαθήματα αυτά και θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις μια πληρέστερη εικόνα της βιολογίας.

Ό,τι άλλο θες μπορείς να ρωτήσεις εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πληροφορίες για τη σχολή
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Εξώ- σχολικά :: Σχετικά με το φόρουμ-
Μετάβαση σε: